ne 3.3.2024 | Tomáš Prodělal | Foto: Petr Kotala / HC Vítkovice Ridera

Ve středu na značkách! Lvi vyhráli 2:1 a budou začínat doma

V Ostravar aréně byla k vidění upoutávka na play-off se vším všudy. Hokej byl ve znamení tuhého boje o každou píď ledu, kterou za první dvě třetiny prořízl jediný gól Vítkovic hned na počátku střetnutí. Hradečtí po vlažném startu zapnuli a dostali se během třetí třetiny k zaslouženému vyrovnání Alešem Jerglem. Více už se však do šedesáti minut, tradičně, nevešlo, takže nakonec musely rozhodnout nájezdy. V těch byli úspěšnější hosté, ti tak z Ostravy odvezli dva body a domácí start předkola.

Do generálky před předkolem nastoupili Východočeši v naprosto totožné sestavě jako v utkání s Plzní, které vyneslo výhru.

Domácí šli do vedení

První minuty ukázaly, co přesně budeme moci od play-off série čekat. Na hrací ploše probíhal litý boj o každý centimetr ledu a první velkou šanci přinesla až velká smůla pro hosty. Tamáši zlomil hokejku tak, že uvolnil pole působnosti pro Patrika Zdráhala, který nabral rychlost, dostal se až před Paříka, jehož překonal kolem vyrážečky – 1:0. Lvi se postupem času dostávali do hry, šlo však pouze o vizuální stránku, jelikož Klimeš v domácí brance měl stále minimum práce.

Nápor Mountfieldu se stupňoval a těsně před polovinou třetiny přišly už také zajímavé střelecké příležitosti. Nejprve způsobil Miškář svým přechodem do pásma zmatky v soupeřově obraně, ale Freibergs nadvakrát neuspěl. Trochu nebezpečnější byl Okuliar, našel však jen vyrážečku. Jenže obrana Lvů nepůsobila kompaktně, a tak to po dalším nedorozumění mohlo být už o dvě branky, ke štěstí hostí Zdráhal po objetí branky nahrnul touš jen do Paříkovy hokejky.

Komerční pauza díru v defenzivní řadě hráčů v černém nezašila, takže do ní po několika minutách znovu vlétl Krieger, jehož následně ještě z druhé vlny podpořil Mikuš, který nastřelil pravou tyč. Výsledkem celého rychlého kontru byla početní převaha Vítkovic, tu však Hradečtí bez větších problémů ubránili. Těsně před sirénou se ještě rozjitřily emoce. Ty vyvrcholily pěstní výměnou mezi Klímou a Rihardsem Bukartsem, na body vyhrál hostující bojovník.

Mnoho šancí gól nepřineslo

Začátek prostřední dvacetiminutovky se nesl ve znamení uspávané, která nejvíce zapůsobila na Stehlíka, jenž namazal Pavlíkovi, ten ještě předal Miškářovi, fantom minulého play-off trefil pouze výstroj Klimeše. Svižný hokej následně pokračoval a Rihards Bukarts ukázal své motory, které ho vynesly až do ideální pozice, Pařík se proti jeho střele vytáhl a zbytek vyřešil Pláněk.

Vinou sekání a vystřelení puku mimo hřiště se poté Ridera dostala do dvojnásobné přesilovky. Během ní měl na hokejce zvýšení Krieger, ale poloodkrytou branku netrefil a vyčítal si to ještě cestou na střídačku. O něco blíž byl Roberts Bukarts, který švihem z levého kruhu rozezvučel spojnici, zbytek oslabení ubránili Východočeši na jedničku a kritickou chvíli přežili bez ztráty kytičky. Následně dostali možnost početní převahy také oni, Okuliar se během ní dvakrát snažil natlačit před branku, ale Klimešovo kouzlo neodčaroval.

Tlak se nerozplynul ani při hře v plném počtu, ale Jergl při možnosti dorážky do prázdné promáchl. Svěřenci Tomáše Martince už definitivně přebrali jak herní, tak střeleckou aktivitu, vítkovická obrana však fungovala takřka bez chyb, takže většina projektilů nebyla z příliš nebezpečných pozic. Když ano, tak svou úžasnou formu potvrzoval Lukáš Klimeš. Třetinu nejlépe shrnula poslední nebezpečná akce, kdy Jergl příklepem pálil, maskovaný muž vykopl špičkou betonu a pohotový Stehlík sebral dorážku Šťastnému.

Lvi získali důležitý bod

Hokejisté zpod Bílé věže do poslední periody základní části vstoupili naprosto stejně, jako skončili tu předchozí. Na Klimeše létaly puky ze všech možných pozic, některé z nich bílou zeď v domácí brance pořádně štíply, do sítě však žádný neprošel. Neuspěla ani čtvrtá formace Mountfiedu, pod kterou se na brankovišti trhal led. Ridera se až příliš zatáhla, což nakonec vedlo k vyrovnání. Oliver Okuliar vybojoval puk na modré čáře, sehrál na Kevina Klímu, který pobídl volného Aleše Jergla. Asistent kapitána hostí usměrnil touš do sítě a trefil se poprvé od 3. ledna – 1:1.

Po inkasovaném gólu se Vítkovicím zásadně promíchaly karty, jelikož potřebovaly zvítězit v základní hrací době, aby začaly doma. K tomu jim mohla pomoci také početní výhoda, jenže Východočeši znovu pečlivě bránili a nápor poté ukončil ukvapený Auvitu. Moravané byli střelecky aktivní tak mizivě, že kdyby Pařík jel napřed k soutoku Labe s Orlicí, nejspíš by si toho nikdo nevšiml.

Čím blíž bylo prodloužení, tím více bylo k vidění šancí. Tu první měl na svědomí Fridrich, který se proháčkoval mezi obránci a ztuhlého Paříka zachránila tyč. Na druhé straně zase vyšíval Šťastný a následně předložil Estephanovi, který se snažil dotlačit puk kolem bližší tyče, tam byl ale připraven Klimešův beton. Vítkovice zkusily vabank a odvolaly gólmana, jenže následně faulovaly, a tak Mountfield vybojoval kýžený bod.

V nájezdech byli úspěšnější Lvi

Tomáš Martinec na začátku prodloužení zkusil svou oblíbenou aktivitu v podobě zesílení přesilovky odvoláním gólmana, ale přes velký počet střel se situace neujala. Svižnou hru ve třech opepřily také přečíslení. Vítkovice své nevyužily, Šťastnému zase sebral radost fantastický Klimeš. Stylově nekonečné utkání tedy dospělo do nájezdů. V těch se nejprve prosadil Klíma, na něhož reagoval Kreiger. V páté sérii se šťastnou forhendovou kličkou prosadil Aleš Jergl a přisoudil svému týmu, krom domácího startu předkola, ještě bod navíc – 1:2.